inverter

تفاوت کولر گازی اینورتر با معمولی

چگونه اینورتر از کیف پول شما مراقبت می کند؟

داستان را از کلان شهرهای ایران آغاز می کنیم. چقدر آلودگی هوا از نظر ما جدی است؟ چقدر تحت تاثیر افزایش نجومی هزینه های مندرج در قبوض آب، برق و… قرار گرفته و با استرس به دنبال راه چاره ای گشته‌ایم؟ به عنوان یک شهروند، حق ما تنفس هوایی پاکیزه است که به واسطه داشتن آن هزینه سربار روی قبوض آب و برقمان نیاید؛ و این موردی است که شرکت‌های عرضه کننده تهویه مطبوع اینورتر داعیه آن را دارند؟ آیا به راستی چنین است؟ به طور واضح می توان گفت، سیستم‌های جدید تهویه مطبوع با داشتن تکنولوژی‌هایی نظیر فیلتر محافظ چندگانه و پلاس¬مستر آیونایزر که به تایید سازمان‌های استاندارد بین‌المللی رسیده‌ می‌توانند تا ۹/۹۹ درصد باکتری‌ها، مواد حساسیت‌زا و ویروس های معلق در هوا را حذف کرده و تازگی و طراوت هوای خانه را تضمین کنند؛ اما پرسش اصلی ما بر سر هزینه انرژی مصرفی این کولرهاست. آیا با خرید یک دستگاه تهویه مطبوع اینورتر متحمل پرداخت هزینه‌های اضافی و گزاف نمی‌شویم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال باید ببینیم اساسا اینورتر چیست؟

اینورتر به زبان ساده یک کیت الکترونیکی است که سر راه کمپرسور قرار می‌گیرد و باعث می‌شود کمپرسور به صورت دور متغییر کار کند. در واقع در کمپرسورهای قدیمی وقتی دما را مثلا روی ۲۲ درجه تنظیم می‌کردیم، موتور با تمام توان کار کرده و هنگامی که دمای محیط به ۲۲ درجه می‌رسید، خاموش می‌شد و اجازه می‌داد دما افزایش یابد. به این ترتیب، حجم بالایی از انرژی هدر می‌رفت. در تکنولوژی اینورتر، هنگامی که دما به درجه تنظیم شده رسید، بجای خاموش شدن کمپرسور، دور موتور کاهش می‌یابد و دما را ثابت نگه می دارد در نتیجه، صرفه جویی بزرگی در مصرف انرژی صورت می‌گیرد.

البته همه داستان این نیست. در سیستم‌های جدید تهویه مطبوع، تکنولوژی اینورتر موجب شده شروع کار کمپرسور در دور پایین صورت بگیرد و به تدریج دور افزایش یابد. به این ترتیب، با فشار ضربه ای استارت و اتلاف انرژی روبرو نیستیم. به علاوه، شیرهای انبساطی در مسیر کمپرسور تعبیه شده که در مصرف برق اولیه صرفه جویی می‌کنند. اما، ویژگی ضد اتلاف انرژی اینورتر زمانی که دمای محیط به درجه تنظیم شده رسید، خود را نشان می دهد. کاهش دور موتور باعث می شود تا به عنوان مثال یک دستگاه ۲۴ هزار که بین ۹ تا ۱۰ آمپر مصرف برق دارد، به سطح مصرف خیره کننده ۳ الی ۴ آمپر برسد. جالب است بدانید، میزان مصرف کولر آبی ۷ هزار در حالت دور بالا (که خنک کنندگی بسیار کمتری از سیستم های تهویه مطبوع دارد) حدود ۷ آمپر است.

نتیجه گیری با خود شماست. تهویه بهداشتی و مصرف مدیریت شده و تا ۶۰ درصد صرفه جویی امتیازاتی است که تکنولوژی اینورتر به همراه دارد. البته توجه داشته باشید هر دستگاه برای فضای مشخصی ساخته شده است. هنگامی که ظرفیت دستگاه پایین تر از محیط نصب شده باشد، طبیعی است که میزان اتلاف انرژی افزایش یافته و مشتری قادر به تجربه هوایی دلپذیر نخواهد بود. پس، به هنگام خرید نظر کارشناسان فروش را بپرسید و به هم‌خوانی ظرفیت دستگاه با محیط توجه داشته باشید.

اما نکته مهم در انتخاب کولر شهر یا نوع منطقه آب و هوایی می باشد که اگر در بدترین شرایط زیر ۴۶ درجه سانتیگراد باشد سری های معتدل از نوع اینورتردار و بدون اینورتر پاسخ گوی نیاز ما خواهد بود در صورتی که دما بالا ۴۶ تا ۵۴ درجه سانتیگراد باشد سری تروپیکال پیشنهاد می شود.

توجه داشته باشیم کولرهای اینورتردار با گاز R410Aبه نسبت کولرهای دورثابت R22 دارای سرمای کمتری می باشند و بیشتر برای فضاهای آپارتمانی با تابش نور کم پیشنهاد می شود.

جستجوی مطالب