Ghp چیست؟

GHP یا Gas Heat Pump Air Conditioning System یک سیستم هوشمند است که داراي عملکردي کاملتر از یک سیستم VRF الکتریکی معمولی (EHP)می باشد (فن آوري VRF  Variable Refrigerant Flow ) به خوبی شناخته شده است، و متخصصین با الزامات و روشهاي نصب و راه اندازي آن آشنا هستند . در سیستمهاي EHPکه مبتنی بر موتورهاي الکتریکی هستند، معمولا یک منبع تغذیه سه فاز طراحی شده است . کمپرسور به طور معمول  96 ٪ از انرژي الکتریکی را در واحد خارجی ( Outdoor unit )مصرف می کند، 4٪ باقی مانده صرف فن ها و سیستم کنترل می شود.

 جی اچ پی به جاي استفاده از نیروي برق براي کار کمپرسور از نیروي ایجاد شده توسط یک موتور احتراقی درون سوز شبیه به موتور خودروي چهارسیلندر استفاده می کند ، این موتور با عملکرد خود در دورهاي متفاوت مشابه اینورتر در سیستم الکتریکی بر اساس مقدار نیاز واحدهاي داخلی ، دور کمپرسورهایی را که مستقیما به آن کوپل شده اند را کنترل و تغییر می دهد. تغییرات دور موتور توسط یک سیستم میکرو کامپیوتر کنترل می شود و عملکردي مشابه اینورتر در سیستم EHPرا دارد.عملیات ایجاد سرمایش GHP کاملا مشابه و داراي همان کارایی یک سیستم EHPاست، یعنی نیازهاي سرمایشی مجموعه اي از واحدهاي متصل شده به محیط داخلی(( Indoor units را با کمپرسورهاي سرعت متغیر تامین می کند.ghp22

اما عملیات هاي ایجاد گرمایش کاملا بهبود یافته است ، در فصل زمستان در شرایط محیط بسیار سرد ، عملکرد گرمایشی سیستم GHPبه نحو موثري نگهداري می شود، زیرا حرارت اتلاف شده ناشی از موتور به عنوان یک منبع حرارتی ثانویه به منظور افزایش راندمان خروجی پمپ گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد . بنابر این کاهش راندمان سیستمهاي EHP در شرایط محیطی بسیار سرد در سیستم GHP مشاهده نمی شود . در سیستم GHPاز طریق یک مبدل حرارتی، انرژي حرارتی حاصل از گرماي موتور به مایع مبرد انتقال داده می شود و در نتیجه COPعملکرد پمپ حرارتی افزایش می یابد. علاوه بر این، وجود مبدل حرارتی ، سیستم را بی نیاز از سیکل یخ زدایی می کند، بنا براین GHPمی تواند 100  % کارایی گرمایشی را ارائه نماید و از آنجا که منبع حرارت ثابت است، زمان لازم براي رسیدن به گرماي مطلوب از لحظه استارت اولیه نیز کاهش می یابد.

سیکل گردشی سیستم GHP به صورت پمپ حرارتی است این سیستم قابلیت سرمایش یا گرمایش ساختمان را به اقتضای فصل دارد . این سیستم اساسا یک واحد تبرید بوده که می توان از طریق یک شیر مخصوص مسیر سیال مبرد را در آن تغییر داد و اواپراتور آنرا به کندانسور یا بالعکس تبدیل نموده . بدین ترتیب هوا در عبور از روی کویلی که در تابستان نقش اواپراتور را بازی می کند، خنک شده و در زمستان با گذر از روی همین کویل که توسط شیر مخصوص تبدیل به کندانسور شده است، گرم می گردد.

 این دستگاه با بهره گیری از تمامی مزایای سیکل تراکمی و رفع کلیه محدودیت های آن، این روش را به عنوان کم مصرف ترین سیستم تهویه مطبوع حال حاضر ایران معرفی می نماید. یکی از نکات چشمگیر GHP این است که این سیستم، سرمایش و گرمایش را با سرعت بیشتری می تواند فراهم کند. خصوصا در حالت گرمایش که حرارت حاصل از موتور را به سیکل تبرید اضافه می کند. استفاده از این حرارت که معمولا به هدر می رود فواید دیگری چون عدم احتیاج به سیکل یخ زدایی در بر دارد که موجب می شود در شرایط آب و هوایی خاص و محیط هایی که به 25 درجه سانتی گراد زیر صفر می رسند، کارآمد باشد. سیستم های GHP همچنین قابلیت استفاده به صورت سیستم آبی( چیلر) را دارا می باشند.

GHP سیستم مجهز به کمپرسورهاي اسکرال است .

کمپرسورهای دور متغیر که معمولاً در ظرفیت های بالا مورد استفاده قرار می گیرند ، به دلیل تغییر دور کمپرسور در آن مصرف انرژی کنترل شده و بسته به نیاز شرایط محیطی دور آن کم یا زیاد شده و درنتیجه مصرف انرژی آن تا 60درصد کاهش یافته و گاز مبرد درآن از نوع جدید 410R  استفاده می شود. . از مهمترین مزایای این کمپرسور ها راندمان بالا – صدای کم و طول عمر زیاد آن می باشد ولیکن قیمت بالاتری نسبت به سایر کمپرسورها دارند. لازم به توضیح است کمپرسور اسکرال به دلیل قدرت بالا در فاصله لوله کشی بین پانل و کندانسور بیشترین میزان را می تواند پوشش دهد.

نیروي لازم براي حرکت کمپرسورها توسط یک موتور درون سوز که با استفاده از انرژي گاز طبیعی کار می کند تامین می شود، این به این معنی است که سیستمهاي بزرگ گرمایش و سرمایش را  می توان در ساختمانها با تامین برق محدود راه اندازي کرد . انرژي برق در سیستم GHP  فقط براي فن ها و سیستم کنترل و فرمان هوشمند مورد نیاز است، این مقدار در مقایسه با حداقل هاي مصرف برق مورد نیاز در سایر سیستمها از جمله EHP  چیلر و یا انواع دیگر ، سیستمهاي سرمایش/گرمایش بسیار ناچیز است.  اضافه نمودن این محصول به سبد کالای تهویه مطبوع صنعتی سبب تامین و ارائه راهکار های گسترده تری در زمینه تاسیسات ساختمان با برند ال جی گردیده است .

جستجوی مطالب